Styl skandynawski

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Co jest w nim takiego niezwykłego, że pokochały go miliony Polaków? Czy to zasługa połączenia przytulnego wnętrza z funkcjonalnością, a może jasnej kolorystyki?

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten narodził w północnym zakątku Europy. Dla jego zrozumienia warto wziąć pod uwagę warunki klimatyczne oraz okoliczności, w jakich się on narodził. Długie zimy, słabe nasłonecznienie w ciągu roku wpływa na dobór barw. Tutaj bazą jest kolor biały, sprawiający, że wnętrza stają się jasne i przestronne. Aby wpuścić do wnętrza promienie słońca , zrezygnowano z firanek w oknach. Dla uzyskania przytulnego klimatu, biel uzupełniana jest odcieniami szarości, beżu a czasem jednym, intensywnym kolorem, który kontrastuje z pozostałymi barwami.

Styl skandynawski został ukształtowany również poprzez warunki ekonomiczne, jakie panowały w Szwecji w XVIII wieku. Ograniczony dostęp do drogich materiałów i trudna sytuacja finansowa w kraju, miały swoje odzwierciedlenie w urządzaniu wnętrz.  Zrezygnowano z fikuśnych mebli do salonu, pozłacanych dodatków i drogich materiałów. Zaczęto wykorzystywać surowce tanie i łatwo dostępne.  Stąd też we wnętrzach pojawiło się dużo elementów wykonanych z drewna oraz owczej wełny.

Cechuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Wnętrze powinno być oszczędne w formie, bez zbędnych przedmiotów. Uporządkowana przestrzeń nadaje wnętrzu dużo przestronności. Urządzając swój salon w tym stylu, zrezygnujmy ze zbędnych przedmiotów a nawet dużej ilości mebli. Wystarczy wygodna kanapa oraz klika niezbędnych szafek bądź półek.  Pamiętajmy również, że pomieszczenie powinno być urządzone przede wszystkim w sposób funkcjonalny. Dlatego wybierając meble do salonu zwróćmy również uwagę na to, czy spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Szukając kanapy do salonu, zastanówmy się czy potrzebujemy wielkiego narożnika z funkcją spania, a może bardziej przyda nam się rozkładana wersalka? Podejmując decyzją o zakupie, skupmy się na najlepszym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni i funkcjonalności.

Choć w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskich dominuje biel i prosta forma, pomieszczenia te są bardzo przytulne. Światło dzienne, które wpada do pokoju przez nieprzysłonięte okna z pewnością poprawia nastrój. Surowość wnętrza przełamują dodatki. Wełniane koce, cieplutkie dywany oraz puszyste poduszki ułożone na wygodnej kanapie sprawią, że będzie to idealne miejsce na relaks po ciężkim dniu. Charakterystyczne dla tego stylu są również rośliny umieszczone w przeźroczystych szklanych naczyniach lub prostych ceramicznych wazonach. Takie pomieszczenia są również bardzo uniwersalne, a stosowane w nich dodatki  powinny nadawać indywidualnego charakteru. Może to być industrialna lampa jak również stary zegar ścienny bądź po prostu stos książek.

Dlaczego więc miliony Polaków pokochało styl skandynawski? Ponieważ jest połączeniem przytulnego wnętrza z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Jego uniwersalność pozwala dopasować się do każdego rodzaju wnętrza, zarówno tych przestronnych jak również malutkich. Wystrój jest lekki, nawiązujący do natury i jej kolorystyki. Dodatkowo połączenie z jasnymi barwami idealnie wpasowuje się w nasz Polski klimat, w którym podobnie jak w krajach skandynawskich, nie ma zbyt wiele słonecznych dni.

 

Poniżej kilka naszych propozycji mebli do salonu, idealnie wpisujących się w styl skandynawski:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotel Gordon – https://comfort4u.eu/fotel-gordon/

 

 

 

 

 

 

 

 

Elena, funkcjonalna kanapa z funkcją spania – https://comfort4u.eu/kanapa-elena/

 

 

 

 

 

 

Elegance, rozkładana wersalka z drewnianymi nóżkami – https://comfort4u.eu/wersalka-elegance/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vida, kanapa z funkcja spania – https://comfort4u.eu/kanapa-vida/

 

 

 

 

 

 

 

 

Vida, narożnik z funkcją spania oraz dużym pojemnikiem na pościel – https://comfort4u.eu/naroznik-vida/

udostępnij: